Cestování s příručním zavazadlem.

Byla doba, kdy jsem na každoroční organizovaný týdenní pobyt do Chorvatska jezdila přeplněným autobusem s kufrem obřích rozměrů a zvlášť kufříkem na kosmetiku. Dělala jsem si srandu z toho, že až mi bude o pár let víc, vyměním obsah kufrů. Do velkého kosmetika, do malého oblečení. 🧳🚌

ČLOVĚK MÍNÍ, ŽIVOT MĚNÍ

Dnes je mi o pár let víc, cestuji svobodně s portálem Fireflies a naučila jsem se i na 14 dní sbalit do příručního zavazadla, které je u většiny nízkonákladových leteckých společností v ceně základní letenky (economy, basic). 🏖️✈️

Rady a tipy níže uvedené berte pouze jako námět, či inspiraci a platí pro případ, kdy cestujete sami a nepotřebujete věci zvláštní péče, či speciální výbavu. I rodina s dětmi má jistojistě jiné požadavky.

CESTOVÁNÍ S PŘÍRUČNÍM ZAVAZADLEM MÁ HNED NĚKOLIK VÝHOD:

🎯 Check in (odbavení) provedete online dopředu. U většiny společností to lze nejdříve 36 hodin před plánovaným odletem. Přesné informace o své rezervaci a check in najdete přímo na stránkách letecké společnosti.

🎯 Stačí, když jste na letišti 60 min. před odletem. Pozor ❗❗ 40 minut před odletem se zavírá gate (odletová brána) a pokud to nestihnete, už vás nepustí. A to ani v případě, že byste byli majiteli krásných modrých očí 😀.

🎯 Nestojíte frontu na letišti, aby vám odbavili velké zavazadlo a vytiskli palubní lístek (letenku).

🎯 Máte své zavazadlo stále u sebe, tudíž nedojde k tomu, že by váš kufr přistál na Mallorce, zatímco vy na Krétě propadáte hysterii, že nemáte ty krásný květovaný šaty na pláž 😂.

🎯 Po příletu do cílové destinace nečekáte v zavazadlové zóně, až vám odbavené zavazadlo přifrčí na páse.

🎯 Pro přepravu z bodu A do bodu B je mnohem pohodlnější manipulovat se zavazadlem, které váží 8 – 10 kg, nežli s tím, ve kterém se ukrývá 23 kg obsahu sice hodnotného, zpravidla tak polovinu nevyužitého 😀.

BALENÍ DO PŘÍRUČNÍHO ZAVAZADLA MÁ SVOJE KOUZLO, protože mě při něm často napadá: „Jak se ti dva velcí králíci mohli vejít do tak malého klobouku?“

✅ Můžete zvolit batoh nebo kufr o předepsaných rozměrech (informace najdete přímo na stránkách letecké společnosti). Při balení jsem zvyklá si udělat kupičku věcí, o kterých si myslím, že jsou pro pobyt nezbytně nutné. Pokud je už z pohledu jasné, že se mi do zavazadla nevejdou, provedu rychlou selekci. Velmi se mi osvědčilo „ruličkování“ (viz obrázek). Vždy přibalím rychleschnoucí ručník, který se hodí jak na pláži, tak v parku na piknik nebo jako deka v letadle a ochrana proti klimatizaci. Taky jsem ho už využila jako obal na notebook. Většina ubytování dává k dispozici osušky, takže tento objemný přepych nechávám doma.

✅ Co se týká kosmetiky a tekutých věcí, je potřeba je mít v uzavíratelném igelitovém sáčku. Tekuté přípravky jako je šampón, kondicionér, opalovací a jiné krémy, zubní pasta, parfém, deodorant, pěna na holení apod. musí být v balení o objemu maximálně 100 ml. Na hotelech je vždy k dispozici mýdlo a šampón, tak pokud nepoužíváte speciální, můžete je nechat doma v koupelně.

✅ Malá balení kosmetiky obstaráte v DM drogeriích, Rossmann i jiných řetězcích. Z mého pohledu je mnohem praktičtější ve stejných obchodech zakoupit prázdné obaly a ty pak naplnit obsahem, který běžně používáte. Lahvičky a kelímky vám tak zůstanou na příští cestu. Takto můžete v příručním zavazadle mít celkem 1 litr kosmetických přípravků a klidně ve dvou sáčcích – mám vyzkoušeno. Co vám ale určitě neprojde je balení větší než 100 ml, i když je uvnitř obsahu třeba jen na dně.

✅ Pokud cestujete s příručním zavazadlem a chcete domů přivézt suvenýry, pak počítejte s tím, že vám zaberou místo a zvednou váhu. Také není radno jako dárek kupovat nože, alkohol apod. a vyvážet ze země mušle, korály a jiné poklady moře. To vše by vám na letišti bylo zabaveno a domů byste přijeli s prázdnou. Mně se osvědčilo suvenýry kupovat až na letišti v obchodech Duty – free.

👉 Ať už cestujete s příručním nebo odbaveným zavazadlem, vždy si před cestou do zahraničí zjistěte, jaký doklad je potřebný pro vstup do země: zda vám stačí občanka nebo potřebujete pas. Tento doklad musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po vašem návratu z dovolené 👈.

Mým největším cestovním rádcem se stal strýček GOOGLE. Pokládám mu spoustu všetečných otázek typu:

❓ Jak se sbalit do příručního zavazadla´

❓Jaká místa je dobré navštívit v Gruzii

❓ Jak udělat check in

❓ Jaké doklady potřebuji do Turecka

❓ Kdy je nejlepší letět na Bali

❓ Ryanair zavazadla na palubu

❓ Jaké předměty nemohu vyvážet z Thajska

❓Jak se jmenuje letiště na Krétě.

Při mých početných dotazech je ke mně strýček GOOGLE stále shovívavý, trpělivě odpovídá na všechno, co potřebuji vědět, odkazuje na inspirující weby. 👍 A laskavá tetička WIKIPEDIE vždy najde zajímavou informaci, kterou mě obohatí. 👌

ZLATĚ ZA TAKOVÉ PŘÍBUZNÉ.

Před pár lety jsem si nedokázala představit, že bych někdy vycestovala někam jinam než do již zmíněného Chorvatska. Jedním z důvodů, proč tomu tak bylo, že moje jazyková vybavenost spočívala tak akorát v tom, že mám jazyk. 😂

 Ale o tom zase až někdy příště. ❤️